Громадськість, бізнес та медіа об'єднались і взяли під контроль державні закупівлі в Україні

ПРЕС-РЕЛІЗ
14.03.2011
Контакт для медіа:
Секретаріат громадського Партнерства
«За доброчесні державні закупівлі в Україні»
м.т. 0 67 670 02 96, р.т. 0522 27 27 54,
факс: 0522 22 82 29, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Щороку понад 100 мільярдів гривень Державного бюджету України потрапляє під дію державних закупівель. Кожна третя гривня із цієї суми «зникає» в корупційно небезпечних тендерах. В результаті загальних недоліків системи державних торгів та відсутності системного незалежного контролю за їх перебігом Україна щороку втрачає близько 30 мільярдів гривень. Саме тому понад 40 українських неурядових організації, аналітичних центрів, бізнес-організацій та медіа скористались власним правом на здійснення громадського контролю за державними закупівлями, що прямо передбачений ст. 9 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (N 2289-VI від 01.06.2010 р.). За спільним бажанням організацій, вони утворили відкрите громадське Партнерство «За доброчесні державні закупівлі в Україні». Його публічна презентація відбулася у Києві у минулу п'ятницю.

Понад 40 українських неурядових організації, аналітичних центрів, бізнес-організацій та медіа вирішили безпосередньо реалізувати власне право на громадський контроль та підписали спільний Меморандум про утворення Партнерства «За доброчесні державні закупівля в Україні». Члени Партнерства домовилися присвятити свою діяльність спонуканню української влади до реального дотримання в державних закупівлях принципів доброчесності, конкурентності та відкритості. «Україна внаслідок неефективних закупівель щороку втрачає від 30 до 60 мільярдів гривень. По суті, ці гроші виймаються з кишені кожного українця та потрапляють до рук нечесних чиновників. А значить є потреба організувати ефективний громадський контроль за перебігом тендерів в країні. Тим більше що таке право прямо передбачене українським законодавством» - зазначив, відкриваючи презентацію, Олексій ХМАРА, президент Творчого об'єднання «ТОРО» -  Контактної групи в Україні Transparency International .

Партнерство вирішило постійно інформувати громадськість про реальну ціну неефективних державних закупівель, безпосередньо брати  участь у реформуванні тендерного законодавства та проводити громадський контроль за держзакупівлями. «Для України проблема законодавчого регулювання державних закупівель залишається вкрай актуальною. І про це у своїй нещодавній заяві прямо наголосив Європейський Союз, призупинивши надання Україні фінансової допомоги через брак прозорості в українських тендерах. Тож громадський вплив на реформування тендерного законодавства є одним із ключових пріоритетів Партнерства» - наголосив Ігор КОГУТ , голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив.

Цю думку продовжив Володимир ЖОВТЯК, голова Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ\СНІД». Він наголосив, що Мережа ЛЖВ протягом багатьох років стежить за закупівлями ліків, адже реальною ціною корупції в тендерах є життя членів Мережі. «Ми займаємось моніторингом тендерів з 2004 року, але, незважаючи на наші досягнення, влада розробляє все нові схеми розтрати бюджетних коштів. Тому нам всім необхідно прикласти зусиль для подолання корупції в сфері закупівель» - зазначив пан В. Жовтяк. «У нинішньому році завдячуючи громадському контролю за тендерними закупівлями медпрепаратів для ВІЛ-позитивних людей буде зекономлено близько 1,5 мільйонів доларів США. Раніше ці гроші просто зникали невідомо куди. А це лікування 7000 хворих. Тому для нас ціна питання - це життя наших близьких, друзів та знайомих. І якщо наша держава проводитиме чесні та відкриті тендери - це врятує життя багатьох людей, яким конче потрібне життєво важливе лікування» - звернулася до присутніх Ірина БОРУШЕК, старший радник з питань політики та стратегії ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ».

Про те, чи варто Україні взагалі відмовитися від державних закупівель через їх крайню корумпованість розмірковував Дмитро ЛЯПІН, голова Інституту власності і свободи. За його словами таке прагнення є утопією, а значить вкрай важливо добитися дотримання в українських закупівлях принципів конкурентності та доброчесності. «Ми, як Партнерство, виступаємо за прозорість та вільне конкурентне середовище. І в цьому полягає реальний інтерес бізнесу» - підсумував пан Д. Ляпін.

«Журналіст без точної інформації про зловживання в тендерах практично позбавлений можливості провести якісне журналістське розслідування. Тож журналісти очікують від Партнерства обміну інформацією та готовність членів до консолідованих дій у публічному тиску на владу» - представив позицію медіа Андрій МАРУСОВ, журналіст та експерт у сфері державних закупівель.

Саме тому одним з перших кроків Партнерства стало оприлюднення Відкритого звернення до парламенту щодо недопущення прийняття урядового законопроекту № 7532 . За ним більшість державних закупівель мали бути виведені з-під дії тендерного законодавства. Звернення підписали понад 80 неурядових організацій з різних регіонів України. Свій наступний крок Партнерство вбачає в ініціюванні пропозицій до законопроекту № 7532, здатних усунути корупційні ризики .

Як поінформував громадськість присутній на презентації заступник директора департаменту державних закупівель та державного замовлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі Владислав ЗУБАР, менше як за місяць Державний портал державних закупівель пройде реконструкцію та стане більш зручним й інформативним. Наскільки зміниться контент сайту та чи стане інформація про тендери доступнішою та більш прозорою на практиці і перевірить Партнерство. У квітні Партнерство презентує громадськості перші результати моніторингу.

###

 

Довідково: Громадське Партнерство «За доброчесні державні закупівлі в Україні» є постійно діючим об'єднанням неурядових організацій, засобів масової інформації, бізнес-організацій, аналітичних центрів та індивідуальних членів. Метою Партнерства є сприяння підвищенню загального рівня прозорості та доброчесності державних закупівель в Україні через запровадження постійнодіючого громадського контролю за їх перебігом. Пріоритети діяльності Партнерства:

  • сприяння посиленню загальної спроможності громадянського суспільства здійснювати ефективний громадський контроль за державними закупівлями в Україні;
  • публічний тиск та громадський контроль за державними закупівлями, зокрема щодо дотримання в них принципів доброчесності, конкурентності та відкритості;
  • інформування громадськості про реальну ціну неефективних державних закупівель;
  • участь у реформуванні тендерного законодавства України.

Додатки:Відеоролик з презентації Партнерства

Залишити коментар


Захисний код
Оновити

Ви тут: Головна